Wydawca treści
Obszary Natura 2000
Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.
Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:
- obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
- specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i zwierząt.
Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.
Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 145 obszarów specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 868 obszarów ochrony siedlisk (SOO). Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.
Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.
Przeczytaj więcej o sieci Natura 2000.
Nadleśnictwo Wielbark leży w zasięgu trzech obszarów Natura 2000:
1. PLB140005 Dolina Omulwi i Płodownicy
Obszar obejmuje teren leżący w południowej części sandru mazurskiego, na Równinie Kurpiowskiej, stanowiący doliny rzek: Omulew i Płodownica. Chroni największe w regionie torfowiska niskie, w niewielkim stopniu zmienione przez zabiegi melioracyjne, znajdujące się na wciąż aktywnych terenach zalewowych.
W zasięgu obszaru odnotowano stałą obecność przynajmniej 12 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, 6 innych gatunków ptaków migrujących nie wymienianych w dyrektywie oraz 8 gatunków ptaków wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Jest to m.in. ważna ostoja cietrzewia, kraski i derkacza. Odnotowano tu również wysokie zagęszczenie: bociana czarnego, derkacza, żurawia, orlika krzykliwego i dziwonii.
(źródło: http://obszary.natura2000.org.pl)
2. PLB280007 Puszcza Napiwodzko-Ramucka
Obszar obejmuje duży kompleks zwartych terenów leśnych obfitujących w małe zbiorniki wodne i torfowiska. Jest on ostoją ptasią o randze europejskiej. tu występowanie przynajmniej 35 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 14 gatunków ptaków znajdujących się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Do lęgów przystępuje tu co najmniej 1% krajowej populacji: bielika, błotniaka zbożowego, kani czarnej, kani rudej, orlika krzykliwego, rybołowa, trzmielojada, bąka, cietrzewia, rybitwy rzecznej, bociana czarnego, puchacza, kraski i muchołówki białoszyjej. Duże liczebności osiąga również bocian biały, błotniak stawowy, derkacz, żuraw i zimorodek.
3. PLH280052 Ostoja Napiwodzko-Ramucka
Ostoja obejmuje dziewięć powierzchni na terenie Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, najcenniejszych pod względem przyrodniczym. Powierzchnie te obejmują torfowiska, jeziora, doliny największych rzek (Omulwi i Łyny) oraz, charakterystyczne dla Puszczy, rozległe kompleksy borów, przetykane olsami i wierzbowiskami.