AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Powrót

Piknik Militarny w Muszakach

Piknik Militarny w Muszakach

W sobotę 14 września Nadleśnictwo Wielbark wzięło udział w Pikniku Militarnym w Muszakach.

Piknik organizowała Gmina Janowo we współpracy z żołnierzami rezerwy 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej. Wydarzenie to upamiętniało Żołnierzy „Czerwonych Beretów” czyli żołnierzy polskich wojsk powietrznodesantowych po II wojnie światowej.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele w Muszakach, następnie odsłonięto Tablicę Pamięci Żołnierzy „Czerwonych Beretów” 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej. W programie imprezy był również zaplanowany pokaz skoków spadochronowych, niestety ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe pokaz został odwołany. Mimo to atrakcji nie brakowało, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Uczestnicy pikniku, który przeniósł się na teren miejscowego boiska szkolnego mogli podziwiać sprzęty militarne np. wozy bojowe, quady, prezentowano różnorodną broń wojskową, można było skorzystać z zaaranżowanej strzelnicy, obejrzeć pokaz taekwondo oraz spróbować specjałów kuchni polowej.

Oprócz typowo militarnych atrakcji, popularnością cieszyło się również leśne stoisko edukacyjno-promocyjne Nadleśnictwa Wielbark. Tradycyjnie, można był sprawdzić swoją wiedzę w „Leśnym Quizie” – dzieci, ale również dorośli dzielnie radzili sobie z często niełatwymi pytaniami i zagadkami dotyczącymi przyrody oraz leśnictwa. Uczestnicy pikniku chętnie weryfikowali swoją znajomość gatunków grzybów oraz tropów zwierząt leśnych. Najmłodsi z kolei popisywali się swoją kreatywnością tworząc różnorodne kształty, formy z masy oraz odciskali tropy zwierząt w glinie rzeźbiarskiej i przyozdabiali je kolorami. Tworzyli swoje jeże z szerokiej gamy naturalnych materiałów, główkowali nad drewnianymi układankami oraz stroili się w barwne malunki.

Nadleśnictwo Wielbark zawsze chętnie uczestniczy w imprezach, uroczystościach i wydarzeniach o różniej tematyce. Uważamy, że nauka przez zabawę jest najlepszą formą pogłębiania wiedzy od najmłodszych lat, a nierzadko i tych starszych można czymś zaskoczyć. Raduje nas zainteresowanie z jakim się spotykamy. Jest to dla nas świetna okazja do podejmowania dialogu ze społeczeństwem, do podnoszenia świadomości tej lokalnej jaki i globalnej na tematy przyrodnicze, ale również okazja do tego, aby przybliżyć nieco zawód leśnika, który nie rzadko dla wielu jest jednocześnie pasją, mając nadzieję na zainspirowanie przyszłych pokoleń.

 

Foto.: Magdalena Gudzbeler, Monika Łasiewicka-Pucińska, Nina Surowiecka